Skip links

İstanbul’da Taşınma Masrafları Ne Kadar? 

Yeni bir eve taşınmak çoğu zaman heyecan verici olsa da planlı davranmadığınızda zorlayıcı bir sürece de dönüşebilir. Sağlıklı bir planlama yaptıktan sonra taşınmayı stressizce atlatacak, yeni evinizin enerjisiyle yenilendiğinizi hissedeceksiniz! Sorunsuz bir taşınmanın ilk adımını atmaya hazırsanız kaleminizi ve not defterinizi alın, bütçenizi hesaplamaya şimdi başlayın.

Yeni bir eve taşınmak çoğu zaman heyecan verici olsa da planlı davranmadığınızda zorlayıcı bir sürece de dönüşebilir. Sağlıklı bir planlama yaptıktan sonra taşınmayı stressizce atlatacak, yeni evinizin enerjisiyle yenilendiğinizi hissedeceksiniz! Sorunsuz bir taşınmanın ilk adımını atmaya hazırsanız kaleminizi ve not defterinizi alın, bütçenizi hesaplamaya şimdi başlayın.

Temel masraf: Kira bedeli 

Hangi semtte, kaç odalı bir evde oturmak istersiniz? İçinde aradığınız her şeyi bulabileceğiniz güvenliği olan bir siteye mi yoksa İstanbul’un köklü ve sevimli mahallelerinden birine mi taşınmayı tercih edersiniz? Kira bedeliniz bu ve benzeri sorulara vereceğiniz cevaplara göre değişse de İstanbul ortalamasını baz alırsak 2.500 TL kadar bir kira bedeliniz olacağını varsayabiliriz.  

Emlakçı komisyonu ve depozito 

Masraf listesine yıllık kira bedelinizin %12’si olacak emlakçı komisyonunu ve 1 aylık kira bedeli olan depozitoyu da eklemeniz gerekiyor. Belki de sahibinden kiralık bir daire bulursunuz kim bilir. 

Tertemiz bir başlangıç için temizlik zamanı

Yeni evinizde pırıl pırıl bir başlangıç yapmak için temizlik olmazsa olmaz. Taşınmadan önce dairenizi toz ve kirlerden arındırmak için eşinizi dostunuzu çağırıp işe girişebilir ya da temizlik hizmeti satın alabilirsiniz. Evinizin büyüklüğüne göre değişse de temizlik ücretleri 150 TL’den başlıyor. 

Ev satın aldıysanız boya badana gerek  

Özellikle yeni bir ev satın aldıysanız büyük ihtimal duvarları yenilemek ve boya badana işlerini halletmek isteyeceksiniz. Bunun için malzemeleri de dahil boya bedelini ortalama 1.5000 TL olarak düşünebilirsiniz. 

Evin demirbaşları: Beyaz eşyalar 

Buzdolabı

Yeni evinize taşınırken yeni bir buzdolabı almak istiyorsanız fiyatlar 1.500 TL’den başlıyor 10.000 TL’ye kadar çıkıyor. Piyasadaki en çok satan buzdolabı modellerini inceleyerek buzdolabı için ayırmanız gereken bütçeyi ortalama 3.000 TL olarak belirleyebiliriz. 

Çamaşır makinesi

Çamaşır makinesi fiyatları 1.400 TL ila 6.000 TL arasında değişiyor. Yeni evinize geçerken çamaşır makinenizi yenilemeyi planlıyorsanız ortalama 2.500 TL’yi gözden çıkarmanız gerekiyor. Küçük bir eviniz varsa kurutma makinesi satın almayı da düşünebilirsiniz. 

Bulaşık makinesi 

Bulaşık makinesi fiyatları 1.200 TL’den başlıyor 9.000 TL’ye kadar çıkıyor. Piyasadaki en çok satılan bulaşık makinelerinden birini seçerseniz ayırmanız gereken bütçe yaklaşık 1.700 TL olacak. 

Sırada mobilya seçimi var  

Koltuk takımı 

Evde geçen en keyifli anlara konfor katmak için yeni bir koltuk takımı almayı planlıyorsanız ortalama 5.000 TL’lik bir bütçe ayırmalısınız. 

Yatak odası takımı

Mobilya markalarının en çok satan ürünlerini incelediğimizde yeni bir yatak odası takımı için 5.000 TL’yi gözden çıkarmanız gerektiğini söyleyebiliriz. 

Yemek odası takımı

Yeni bir yatak odası takımına ihtiyacınız varsa ayırmanız gereken bütçe ortalama olarak 3.500 TL civarında. 

Abonelikleri bağlatmak ya da abonelikleri nakletmek

İster ev sahibi olun ister kiracı; evinizin su, elektrik, doğal gaz ve internet aboneliklerini kendi üzerinize almanız gerekiyor. Abonelik ücretleri her yıl değişkenlik gösterebiliyor. 2020 yılının güncel abonelik ücretlerine göz atmanızda fayda var.

Elektrik abonelik ücreti ne kadar? 

2020 yılında elektrik güvence bedeli en az 160 TL, elektrik kesme-bağlama bedeli ise alçak gerilim için 37 lira, orta gerilim için 189 lira olarak belirlendi. 

Doğal gaz abonelik ücreti ne kadar? 

Taşınacağınız ev en fazla 200 metrekareyse doğal gaz abonelik ücreti olarak 594 TL+KDV ödemeniz gerekiyor. Yani toplamda 700 TL’lik bir masraf ortaya çıkıyor. Dilerseniz ödemenizi iki taksit olarak yapabiliyorsunuz. 

Su aboneliği ücreti ne kadar?

2020’de su aboneliği için 209 TL su iştirak bedeli ve 166 TL kanal iştirak bedeli ödemeniz gerekiyor. 

İnternet

İnternet sağlayıcılarının belirledikleri yeniden kurulum ücretleri 100 TL ila 150 TL arasında değişkenlik gösteriyor. 

Tüm eşyalar taşınma kutusuna 

Koli bulmaya, kırılabilecek eşyalarınız için endişe etmenize ya da tıka basa dolu kolileri bantlamak için ter dökmenize hiç gerek yok. Zahmetsizce taşınmanız için özel olarak tasarlanan taşınma kutusu Kaplumbox’a 50 tişört, 10-15 çift ayakkabı ya da 60 tişörtün sığdığını biliyor musunuz? İnternetten sipariş verdiğinizde, Kaplumbox kapınıza kadar getiriliyor. Size de eşyalarınızı doldurup kapağı kapatmak kalıyor. 

Yola çıkıyoruz: Nakliye ücretleri 

İstanbul’da evden eve nakliyat ücretleri yeni evinizle eski eviniz arasındaki mesafeye, taşınacak eşyalarınızın miktarına, evinizin kaçıncı katta olduğuna ve paketleme için destek isteyip istemediğinize göre değişiyor.