Skip links

Kışın zorlu koşullarında kolay taşınma ipuçları

Taşınma işini yazın ya da baharın güzel güneşli günlerinde yaparım neden kışa bırakayım diye düşünüyor olabilirsiniz. Ancak hayatın ne getireceği hiç belli olmuyor. İnsan bir anda kışın ortasında evini değiştirmek zorunda kalabiliyor. Neyse ki bazı ipuçlarını uygulamak taşınmayı kolaylaştırıyor. Yoğun karlı, yağmurlu ve rüzgarlı günlere inat kolay taşınma rehberimizi mutlaka okumalısınız.

Taşınma işini yazın ya da baharın güzel güneşli günlerinde yaparım neden kışa bırakayım diye düşünüyor olabilirsiniz. Ancak hayatın ne getireceği hiç belli olmuyor. İnsan bir anda kışın ortasında evini değiştirmek zorunda kalabiliyor. Neyse ki bazı ipuçlarını uygulamak taşınmayı kolaylaştırıyor. Yoğun karlı, yağmurlu ve rüzgarlı günlere inat kolay taşınma rehberimizi mutlaka okumalısınız.

Hava durumunun en büyük takipçisi olun

Telefonunuzda mutlaka bir hava durumu mobil uygulaması vardır. Gözünüz sürekli onda olsun. Gün içinde hava sıcaklıklığının nasıl değişeceğini bilin. Yağmur ihtimalini kontrol edin ve hazırlıklarınızı yapın. Hayatın akışını durduracak kadar yoğun kar yağışı ya da şiddetli fırtına gibi bir durum söz konusu olursa nakliye şirketiyle konuşun ve taşınma gününü erteleyin.

Hem eski evinizi hem de yeni evinizi taşınmaya hazırlayın

Kışın taşınmak normalden çok daha dikkatli olmayı gerektiriyor. Soğuk havalarda görünmeyen tehlikeler işinizi zorlaştırabilir. Yerlerin buz tutması son derece ciddi bir durum. Buna karşı önleminizi almalısınız. Hem eski evinizin hem de yeni evinizin girişlerini buzdan ve kardan arındırmanız şart. Nakliye firmasının evinizi taşırken karşılaşacağı zorlukları minimuma indirmelisiniz.

Evlerin zeminini çamurdan koruyabildiğiniz kadar koruyun

Önce bir taşınayım da sonra nasılsa taşınma temizliği var diye düşünüp temizlik konusunu göz ardı etmeyin. Kışın yağmuru çamuru evi hiç düşünmediğiniz kadar kirletebilir. Eşyalarınızın taşınması sırasında bir içeri girip bir dışarı çıkmak zemini mahvedebilir. Hem eski evinizin hem de yeni evinizin zeminini çamura karşı karton ya da plastik örtülerle koruyabilirsiniz. Unutmayın eviniz ne kadar az kirlenirse o kadar iyi hissedersiniz!

Isınma konusunu taşınmadan önce çözmüş olun

Taşındığınız evin buz gibi olmasını istemeyeceğinizden eminiz. Isınma konusunu çözmüş olun ki taşındığınız gibi yeni yuvanızda rahatça yaşamaya başlayın. Isınma tipi kombi ise doğalgaz aboneliğinizi yaptırmalısınız. Merkezi ısıtma sistemine sahip bir apartmana taşınıyorsanız zaten ısıtma hazır durumdadır. Kışın taşınma durumunda ısıtma en önemli konular arasında ilk sıralarda yer alır.

Taşınmak için sabahın erken saatlerini tercih edin

Kışın taşınmak için günün en uygun zaman dilimi sabahın erken saatleri. Tabii bu saate karar vermeden önce hava durumuna dikkat etmelisiniz. Hava koşulları elverişliyse sabahın ilk işi olarak taşınmanızı gerçekleştirebilirsiniz. Mutlaka işe başlama saatlerinden daha önce hareket etmelisiniz. Mesai saatlerinde sıkışan trafikte evinizi taşımak istemezsiniz. Sabah erken taşınmak planlarınıza esneklik kazandırır. Kış mevsiminin getirdiği olası bir problemle karşılaşmanız durumunda zamanda düzenlemeler yapabilirsiniz. O günü taşınma günü olarak belirlersiniz ve en iyi şekilde kullanabilirsiniz.

Kışın zorlu günlerine en uygun şekilde giyinin

Taşınırken sürekli eşyalarınızın güvenliğini düşünmeniz oldukça iyi. Ancak bu koşuşturmaca sırasında kendinizi de unutmamanız gerekli. Taşınırken açık alanlarla kapalı alanlar arasındaki gidiş gelişleriniz ani sıcaklık değişimlerine maruz kalmanıza neden olabilir. Bir sıcak bir soğuk sizi hasta edip yataklara düşürmesin. Sıcak ortamda üzerinizi çıkarabilecek, soğuk ortamda üşümeyecek şekilde kat kat giyinin. Eşyalarınızı evden eve nakliye firması taşısa da ara sıra sizin de getir götür yapma ihtimalinizi göz önünde bulundurun. Dolayısıyla şık olmaktan konfora önem gösterin ve rahat giysileri tercih edin.

Yanınızda battaniye ve havlu gibi örtüler bulundurun

Taşınma sırasında yağmur başlarsa ne yapacaksınız? Tabii ki eşyalarınızın ıslanmasına engel olmak için yanınızda bulunan örtülerle onları sarmalısınız. Battaniye ya da şal iyi bir fikir olabilir, üşüdüğünüzde üzerinize alır yağmur yağarsa eşyalarınızın üzerini örtebilirsiniz. Havlu taşımak da son derece mantıklı. Bütün ıslaklığı kurutarak üstesinden gelebilirsiniz.

Eşya taşımak için su geçirmez kutular kullanın

Eşya taşıma kutusu olarak karton koli kullanmak yüksek ihtimalle pişman olmanıza neden olabilecek kötü bir fikir. Karton kutular yağmur yağdığında ıslanarak su geçirir, yırtılabilir ve eşyalarınız zarar görebilir. Eşyalarınızı taşımak için Kaplumbox kullanmanızı tavsiye ederiz. Kaplumbox taşıma kutuları taşınmaya özel olarak tasarlandığı ve dayanıklı plastikten üretildiği için hem su geçirmiyor hem de darbelere karşı koruma sağlıyor.