Skip links

Küçük Evler İçin 9 Ferah Dekorasyon Fikri

Küçük bir eve taşınacaksanız birkaç minik dokunuşla büyük bir etki yaratabilirsiniz. Evinize adım attığınız anda sizi sarıp sarmalayacak huzur ve ferahlık etkisi için önerilerimize kulak verin.

Küçük bir eve taşınacaksanız birkaç minik dokunuşla büyük bir etki yaratabilirsiniz. Evinize adım attığınız anda sizi sarıp sarmalayacak huzur ve ferahlık etkisi için önerilerimize kulak verin. 

1. Yaşam alanlarınıza derinlik katın: Duvarları yenileyin 

Duvarları boyamak, günlük rutin içinde kulağa biraz zor bir fikir gibi geliyor olabilir. Ama yeni bir eve taşınıyorsanız duvarlara yenilik katmanın tam zamanı demektir. Kontrast yaratarak derinlik etkisini artırmak için bir duvarı farklı renge boyamayı düşünün. Böylece küçük bir odada yaratacağınız ferahlık etkisini çok seveceksiniz. Örneğin üç duvar beyazken bir duvarı 2020 duvar boyası trendlerinden klasik maviye boyamayı deneyebilirsiniz. Ya da her dönemin favorisi gri rengiyle modern bir stil yaratabilirsiniz. 

2. Işıl ışıl bir ev için doğru aydınlatmayı seçin 

Işık, evinizi olduğundan daha geniş göstermek için elinizdeki en büyük sihir. Aydınlatmanın yarattığı illüzyonla ferah bir ortam yaratmak hayal değil. Bunun için büyük avizeler ve sarkıtlar yerine spot ışıkları kullanmayı deneyin. 

3. Fonksiyonel mobilyalarla pratik çözümleri sevin 

Yeni evinizde yeni mobilyalara merhaba demek istiyorsanız fonksiyonel özelliklere sahip parçalar seçmeye özen gösterin. Böylece az eşyayla modern bir ev dekore edebilirsiniz. Mesela fonksiyonel bir orta sehpayı televizyon karşısında yemek yerken, kahvenizi yudumlarken ya da çalışırken kullanabilirsiniz. 

4. Karakteristik dokunuş: Dekoratif objeler kullanın

Bir evin size ait olduğunu vurgulayan en kilit detaylar dekoratif objeler. Seçeceğiniz dekoratif ürünlerle kendi zevkinizi yansıtıp evinize renk katabilirsiniz. Evinizin daha büyük görünmesini istiyorsanız seçim yaparken birkaç küçük püf noktaya dikkat etmenizde fayda var. Çok sayıda küçük objeyle evinizde bir karmaşaya sebep olmanız mümkün. Bunun yerine az sayıda, büyük obje seçip tek bir bölgede konumlandırmayı denemelisiniz.

5. Kullanışlı ve estetik: Açık raf üniteleri 

Küçük bir evdeki en büyük sorun depolama olabilir. Bu sorunun üstesinden ustaca gelmek için yeni evinizde kapalı çekmecelerinizle ve dolaplarınızla vedalaşın. Açık raf üniteleri hem aradığınız şeyleri bir bakışta bulmanızı sağlayacak hem de odanızı daha geniş gösterecek. Yatak odanızda açık gardırop kullanmayı, oturma odasında yer vereceğiniz şirin bir kitaplığa yer vermeyi düşünebilirsiniz. 

6. Aynalara daha fazla yer açın 

Küçük bir mekanı büyük göstermenin en kolay yollarından biri de aynalara yer vermek. Yaşam alanınızda kullandığınız aynalar güneşin gücünü kullanacak ve ışığı yansıtacak. Böylece aydınlık ve geniş görünen bir odaya kavuşmanıza yardımcı olacaklar. Maksimum etki için aynaları, pencerenin tam karşısındaki duvara yerleştirmelisiniz. 

7. Minimal koltuk takımlarıyla evde hareket özgürlüğü 

Küçük bir oturma odanız varsa az yer kaplayan, minimal koltuk takımlarıyla çok daha rahat edeceksiniz. Ev taşırken büyük ve gösterişli koltuklarınızdan ayrılmayı gözden geçirin. Daha düşük bütçeli bir çözüm arıyorsanız renkli ve desenli koltuk kılıflarınızı açık renkli, sade bir koltuk kılıfıyla değiştirmeyi değerlendirebilirsiniz. 

8. Yemek yapmayı keyfe dönüştüren fikirler 

Düzenli ve ferah bir mutfakta vakit geçirmenin yeri bir başka. Peki küçük bir mutfağa sahipsek? O zaman bazı püf noktalar çok işimize yarayacak: 

– Koyu renkli bir mutfağınız varsa işe mutfak dolaplarının ve tezgahın rengini değiştirerek başlayabilirsiniz. Hobi boyalarıyla mutfak dolaplarınızı ve tezgahınızı boyayabileceğiniz gibi yapışkanlı folyolarla pratik bir şekilde de istediğiniz renge kavuşabilirsiniz. 

– Dolap içi ve tezgah üstü düzenleyici raflarla her şeyi yerli yerinde bulabilirsiniz. Kahve kupaları, kaseler ya da baharatlıklar… 

– Açılır kapanır masa ve sandalyelerle yerden tasarruf ederken dumanı üstünde yemeklerin tadını çıkarabilirsiniz. 

– Duvara monte edeceğiniz raflarla ekstra depolama alanına sahip olabilirsiniz. 

9. Küçük banyolara ferah çözümler 

Küçük bir banyoya sahipseniz ilham verici önerilerle ferah ve dinlendirici bir banyoya sahip olabilirsiniz. 

– Koyu renk seramikleri açık renklileriyle değiştirebilir ya da fayansları boyamayı deneyebilirsiniz. 

– Duvara monte edilmiş dolaplar, klozet ve lavabo ile alandan tasarruf sağlayabilirsiniz. 

– Şeffaf camlı duş kabinleriyle banyonuzdaki bütünlük algısını korur, daha geniş bir görüntü yakalayabilirsiniz. 

– Gömme dolap kullanarak kremler, parfümler, şampuanlar ve duş jelleri için bol bol yere sahip olabilirsiniz.

– Ayna kullanımını artırmayı deneyin. Tüm dolapları aynayla kaplamaya ne dersiniz? 

Küçük bir eve taşınacaksanız birkaç minik dokunuşla büyük bir etki yaratabilirsiniz. Evinize adım attığınız anda sizi sarıp sarmalayacak huzur ve ferahlık etkisi için önerilerimize kulak verin.