Skip links

Taşınmadan Önce Yapılacaklar

En kolay ve en rahat şekilde taşınmak için yapmanız gereken ilk şey bir taşınma planı oluşturmak. Ne kadar hazır olursanız eski evinizi o kadar çabuk toplar ve yeni evinize o kadar hızlı yerleşirsiniz. Aşağıda taşınma öncesi yapılmasını önerdiğimiz işleri sizin için listedik.

Ev Taşımadan Önce Yapmanız Gerekenler
En kolay ve en rahat şekilde taşınmak için yapmanız gereken ilk şey bir taşınma planı oluşturmak. Ne kadar hazır olursanız eski evinizi o kadar çabuk toplar ve yeni evinize o kadar hızlı yerleşirsiniz.
Aşağıda taşınma öncesi yapılmasını önerdiğimiz işleri sizin için listedik.
 

Alışveriş yapmaya kısa bir ara!
Taşınmadan önceki günlerde alışveriş konusunda çok hassas davranın. Ev taşıma sırasında size zorluk çıkaracak büyük mutfak alışverişlerinden kaçının. Evinizdeki ürünlerin mümkün olduğu kadarını tüketin ve taşınma sırasında rahat edin. 
 

Fazlalıklardan kurtulmanın tam sırası
Evinizdeki tüm eşyalarınızı tek tek kontrol edin ve yeni adresinize taşımak istemediğiniz tüm eşyalardan kurtulun. Böylece taşınma anında eşyaları alıp almama konusunda kararsızlık yaşamazsınız. Ayrıca ne kadar az eşya çıkarsa o kadar kolay taşınırsınız. Belki bu sayede kullanmadığınız ama satılabilir eşyalarınızın olduğunu farkedip, 2. el olarak satışını gerçekleştirip, taşınırken gelir üretebilirsiniz. 
 

Taşınma kutusu arama
Eskiden olsa taşınma planından 1-2 ay önce kutu aramaya başlamak gerekirdi. Neyse ki artık Kaplumbox var! Eşyaları kutulamak istediğiniz süreye göre taşınmadan önceki en azından 1 hafta önce kaplumbox siparişinizi verip, kutulama işlemine başlamanızı öneriyoruz. Eşyam çok veya vaktim çok, ben yavaş yavaş hazırlanmak istiyorum diyorsanız 1 ay boyunca da kaplumbox taşınma kutularını kiralayabilirsiniz.
 

Taşınma sırasında özen ve düzen
Nasılsa taşınıyorum diye düşünerek disiplini elden bırakmayın. Bu geçici süre boyunca da özenli olmak size çok şey kazandıracak. Örneğin eşyaları odalara göre sınıflandırmak ve taşınma kutularınızın üzerine odaların isimlerini yazmak hem işinizi kolaylaştırır hem de zaman kazandırır. Unutmayın her Kaplumbox’ın yanında bir etiket geliyor.


Takviminize ekleyin: Taşınma izni 
İş yerinizle taşınma izni için konuşun ve tarih konusunda anlaşın. Taşınma izni kaç gün diye merak ediyorsanız, resmi olarak böyle bir izin türü olmamakla birlikte genellikle taşınma için 2 gün mazeret izni almak yeterlidir. Elektrik taşıma, doğalgaz taşıma ve internet taşıma gibi tüm işlemlerinizi bu günler içinde halledebilirsiniz. Ayrıca taşınma tarihinizi cuma gününe denk getirebilirseniz taşınma temizliği ve eşyaları yerleştirme işlerinizi hafta sonu tamamlayabilirsiniz. 2 günlük taşınma izninin sizi son derece rahatlattığını fark edeceksiniz.
 

Sağlamcı olmakta fayda var
Taşınırken eşyalarınızı tamamen koruyacak taşınma kutularına koymanız hayat kurtarıcınız olur. Karton koliler ve kargo kutuları gibi ev taşımaya uygun olmayan kutularda eşyalarınız zarar görebilir. Eşyalarınızı korumak için dayanıklı plastikten üretilmiş Kaplumbox taşınma kutularını inceleyebilirsiniz.
 

Yeni evinizde temizlik/tadilat işleri

Eşyaları toparlarken, yeni evinizle ilgili yapmanız gereken hazırlıkları unutmayın, 1 hafta öncesinde boya/badana/tadilat işlerini, birkaç gün öncesinde ise temizlik işlerini bitirmek lazım. Yeni eviniz yeni inşaatı tamamlanmış bir ev ise 1 kez yapılan temizlik yetmeyebilir.


Evden eve taşımacılık zamanı
Size güven veren bir evden eve nakliyat şirketiyle anlaşın. Unutmayın ki tüm eşyalarınızın kaderi onların elinde. Eşyalarınızın tamamını alacak boyutlarda bir taşınma arabası kullanacak ve eşyaları hasar görmeyecek şekilde özenle yükleyecek/taşıyacak bir evden eve nakliyat şirketi seçmeye dikkat edin.