İADE POLİTİKASI

İADE POLİTİKASI

1. Alıcı, 14 gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma (iade) hakkına sahiptir.

2. 14 günlük cayma süresi, hizmet sözleşmenin kurulduğu gün başlar. Mal teslimine ilişkin sözleşmelerde ise Alıcının/Alıcı tarafından belirlenen üçüncü kişinin malı teslim aldığı gün başlar. Alıcı, sözleşmenin kurulmasından malın teslimine kadar olan süre içinde de cayma hakkını kullanabilir.

3. İade süresinin belirlenmesinde;

a) Tek sipariş konusu olup ayrı ayrı teslim edilen mallarda, alıcının/alıcı tarafından belirlenen üçüncü kişinin son malı teslim aldığı gün,

b) Birden fazla parçadan oluşan mallarda, alıcının/alıcı tarafından belirlenen üçüncü kişinin son parçayı teslim aldığı gün,

c) Belirli bir süre boyunca malın düzenli tesliminin yapıldığı sözleşmelerde ise, alıcının/alıcı tarafından belirlenen üçüncü kişinin ilk malı teslim aldığı gün esas alınır.

4. Alıcı, cayma hakkını Mesafeli Satış Sözleşmesi’nin ekinde ve Platform’un Hesabım sekmesinde yer alan “Cayma Bildirim Formu’nu” doldurup [email protected]
e-posta adresine bildirim yolu ile yöneltebilecektir.

5. Cayma hakkının kullanımına ilişkin ispat yükümlülüğü alıcıya aittir.

6. Satıcı veya sağlayıcı malı kendisinin geri alacağına dair bir teklifte bulunmadıkça, Alıcı cayma hakkını kullandığına ilişkin bildirimi yönelttiği tarihten itibaren 10 gün içinde malı Satıcı veya sağlayıcıya ya da yetkilendirmiş olduğu kişiye geri göndermek zorundadır.

7. Cayma hakkının kullanımında, Satıcının iade için belirttiği taşıyıcı aracılığıyla malın geri gönderilmesi halinde, Alıcı iadeye ilişkin masraflardan sorumlu tutulmaz. Aksi takdirde, Alıcı iade masraflarından sorumlu olacaktır. Böyle bir durumda, malların taşıma sürecinde uğrayacağı hasardan Satıcı sorumlu değildir.

8. Satıcının Ön Bilgilendirme Formu’nda iade için herhangi bir taşıyıcıyı belirtmediği durumda, Alıcıdan iade masrafına ilişkin herhangi bir bedel talep edilmez. İade için Ön Bilgilendirme Formu’nda belirtilen taşıyıcının, Alıcının bulunduğu yerde şubesinin olmaması durumunda Satıcı, ilave hiçbir masraf talep etmeksizin iade edilmek istenen malın Alıcıdan alınmasını sağlayacaktır. Böyle bir durumda alıcı tarafından [email protected]‘ adresi ile iletişime geçilmesi gerekmektedir.

9. Nakliyeli mallarda, malın iadesi Satıcının ekipleri/taşıyıcı firmaları tarafından sağlanacak olup iade talebin alındıktan sonra iade alım tarihi planlaması için alıcı ile iletişime geçilmektedir.

10. Alıcı, kendisine teslim edilen malın ilgili mevzuat kapsamında ayıplı olması durumunda iadeye ilişkin masraflardan sorumlu değildir. Alıcının talep etmesi halinde iade masrafı, kendisine iade edilecek mal veya hizmet bedeli ile teslimat masraflarından mahsup edilebilecektir.

11. Cayma hakkı kapsamında iade edilecek malların kutusu, ambalajı, standart aksesuarları, mallar ile birlikte hediye edilen diğer malların da (varsa) eksiksiz ve hasarsız olarak iade edilmesi gerekmektedir.

12. Mallar Satıcıya iade edilirken, teslim sırasında alıcıya ibraz edilmiş olan orijinal faturanın da Alıcı tarafından iade edilmesi gerekmektedir. Alıcının kurumsal fatura istemesi halinde ilgili malın iadesi için iade faturası kesmesi veya mümkünse süresi içerisinde ticari faturayı kendi sistemlerinden reddetmesi gerekmektedir.

13. Alıcı, cayma süresi içinde malı, işleyişine, teknik özelliklerine ve kullanım talimatlarına uygun bir şekilde kullanmadığı takdirde, meydana gelen değişiklik ve bozulmalardan sorumlu olacaktır.

14. İade şartları gerçekleşmişse, Satıcı, Alıcının cayma hakkını kullandığına ilişkin bildirimin kendisine ulaştığı tarihten itibaren 14 (on dört) gün içinde, teslim masrafları da dahil olmak üzere tahsil edilen tüm ödemeleri Alıcıya iade eder. Belirtilen süre içerisinde Alıcının bankasına iade edilen ücretin Alıcının hesabına kaç gün içerisinde yansıtılacağı Alıcının bankasına bağlıdır. Taksitli alışverişlerde ücret Alıcının bankasına iade edilir ve ilgili banka söz konusu tutarı Alıcının kredi kartına taksit sayısı kadar ayda iade eder.

15. Aşağıdaki mallar için cayma hakkı kullanılamaz:

a) Fiyatı finansal piyasalardaki dalgalanmalara bağlı olarak değişen ve satıcı veya sağlayıcının kontrolünde olmayan mal veya hizmetler,

b) Alıcının istekleri veya kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan mallar,

c) Çabuk bozulabilen veya son kullanma tarihi geçebilecek mallar,

d) Tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olan mallardan; iadesi sağlık ve hijyen açısından uygun olmayanlar,

e) Tesliminden sonra başka mallarla karışan ve doğası gereği ayrıştırılması mümkün olmayan mallar (örneğin; etiketi ve koruyucu ambalajı açıldığında özelliklerini kaybeden (oda parfümleri vb.) ürünlerden, etiket ve koruyucu ambalajı açılanlar.),


f) Malın tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olması halinde maddi ortamda sunulan kitap, dijital içerik ve bilgisayar sarf malzemeleri,

g) Abonelik sözleşmesi kapsamında sağlananlar dışında, gazete ve dergi gibi süreli yayınlar,

h) Belirli bir tarihte veya dönemde yapılması gereken, konaklama, eşya taşıma, araba kiralama, yiyecek-içecek tedariki ve eğlence veya dinlenme amacıyla yapılan boş zamanın değerlendirilmesine ilişkin hizmetler,

i) Elektronik ortamda anında ifa edilen hizmetler veya alıcıya anında teslim edilen gayrimaddi mallar,

j) Cayma hakkı süresi sona ermeden önce, alıcının onayı ile ifasına başlanan hizmetler.

16. Alıcı, malı teslim almadan önce muayene etmek; olağan bir muayene ile tespit edilebilen (ezik, kırık, yırtılmış ambalaj vb.) hasarlı ve/veya ayıplı kargo paketlerini ve malları teslim almamak ve taşıyıcı görevlisine duruma ilişkin tutanak tutturmakla yükümlüdür. Böyle bir durumda alıcı tutanak tutturarak malı teslim almadan görevliye kapıda iade edebilir. Taşıyıcı görevlisinin tutanak düzenlemediği durumlarda ise alıcı, malları teslim almadan görevliye iade edebilir veya kargo şubesinde kontrolünü sağlayarak teslim alabilir.

17. Siparişte eksik mal olması halinde, diğer mallar teslim alınarak, eksik mallar için tutanak düzenlenmesi sağlanmalıdır. Siparişte yanlış mal bulunması halinde ise, malın teslim alınmaması ve bu duruma ilişkin tutanak düzenlenmesi sağlanmalıdır.

Size daha iyi bir deneyim sunmak için izninizi istiyoruz.

Size daha iyi bir alışveriş ve hizmet deneyimi sunabilmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için çerez politikamızı ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.